Javorkowo

Javorkowo

niedziela, 28 października 2012

serduszka lawendowe
LAWENDAno to kilka słów o tej cudnej roślinie: 

Chociaż w tradycyjnym rozumieniu leczniczym jej działanie jest raczej dyskretne i z pewnością jest wiele roślin o większej mocy, lawenda lekarska (Lavandula officinalis syn. L. angustifolia
) zasługuje, by choćby słów kilka o niej napisać. Jej niepowtarzalna woń działa relaksująco na ciało i duszę. Usuwa stres i napięcie, a przecież wiadomo, że ci wierni towarzysze człowieka mogą mieć niszczące działanie na cały organizm.

Znosi fizyczne objawy wywołane przez stres: napięciowe bóle głowy, migrenę, problemy ze snem. Regeneruje system nerwowy. Jeśli twoje dolegliwości ze strony układu pokarmowego (skurcze, kolka, wzdęcia, nudności, spadek apetytu) mają podłoże emocjonalne, lawenda je złagodzi. Nie bez znaczenia jest także jej działanie bakteriobójcze.

Lawenda lekarska najczęściej stosowana jest w formie naparu, nalewki i olejku. Doskonale sprawdzają się też woreczki z kwiatami, uwalniające zapach w sypialni, czy szafie. W przypadku infekcji dróg oddechowych wykorzystuje się olejek do inhalacji i maść do nacierania. Uwaga! Jak każde zioło może wywoływać alergię, dlatego szczególną ostrożność powinni zachować alergicy.

10 komentarzy:

 1. Jak pisałam na fb kocham lawendę ;-)) śliczne serducha ;-))

  OdpowiedzUsuń
 2. śliczne serduszka takie słodkie:) pachnące wow

  OdpowiedzUsuń
 3. Замечательные сердечки!!!!! Два в одном: приятный аромат и наслаждение для взора:)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuje za przemiłe komentarze i dobre słowa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię zapach lawendy. Serduszka wyglądają pięknie!

  Agatko, zapraszam do zabawy :)
  http://pomaranczowykot.blogspot.com/2012/11/z-poslizgiem.html
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kochana zapraszam do nas po wyróznienie:)

  OdpowiedzUsuń